Duża lodówka

Lodówka Samsung
Lodówka Samsung
Duża lodówka może znacznie podnieść komfort gotowania. Decydują się na nią zwykle wieloosobowe rodziny, jednak nawet single lubiący mieć dobrze zaopatrzoną lodówkę z pewnością nie pogardzą takim urządzeniem. Jest przestronne, pojemne, zawiera dużo udogodnień i wszystko widać w nim jak na dłoni.

Duża lodówka – wymiary

Za duże lodówki uznaje się urządzenia o wysokości przekraczającej 160 cm, przy czym warto zaznaczyć, że najwyższe mogą osiągać wysokość nawet 250 cm. Szerokość lodówek pozostaje zwykle standardowa, około 55 – 60 cm, podobnie głębokość (60 cm), choć nie brakuje też modeli o szerokości nawet 1 metra. Podane wymiary dotyczą także lodówek do zabudowy, choć ich pojemność będzie mniejsza ze względu na konieczność umieszczenia w specjalnej kasecie. Zwykle, im lodówka jest szersza, tym niższa. Dzięki temu użytkowanie urządzenia jest wygodniejsze.

Jaką dużą lodówkę wybrać i kupić?

Ogólna zasada mówi, że chłodziarka dla jednej osoby powinna mieć pojemność 120 – 130 litrów, a dla każdego następnego użytkownika powinno się doliczyć kolejne 30 litrów. Dla dwóch osób więc wystarczająca będzie lodówka stupięćdziesięciolitrowa, a dla czteroosobowej rodziny – dwustudziesięciolitrowa. Największe lodówki mogą mieć nawet 300 l pojemności. Wymagana pojemność zamrażalnika zależy już od indywidualnych preferencji.

Wysokie, duże lodówki – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Duża lodówka – z zamrażalnikiem czy bez?

Większość dużych lodówek wyposażona jest w zamrażalnik (umiejscowiony u góry lub u dołu, jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup lodówki bez zamrażarki. Jeśli kupujemy dużą chłodziarkę z myślą o większej rodzinie, warto wówczas pomyśleć o dodatkowym zakupieniu osobnej zamrażarki, skrzyniowej lub szufladowej.

Lodówka side – by – side

Lodówka dwudrzwiowa (side – by side) to urządzenie, które – można powiedzieć bez przesady – robi furorę na polskim rynku. To sprzęt, który ma dwoje drzwi, przy czym z jednej strony znajduje się chłodziarka, a z drugiej zamrażarka. Taka lodówka zajmuje dużo miejsca, jednak jednocześnie jest bardzo pojemna, a układ półek i szuflad znacznie ułatwia ich użytkowanie.

Szerokie, duże lodówki – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Pozycja Nazwa lodówki Producent Cena lodówki
1Samsung RB37J5925SSSamsungAktualna Cena
2Bosch KGN39KL35BoschAktualna Cena
3Bosch KGN36ML3PBoschAktualna Cena
4Haier A3FE632CSJHaierAktualna Cena
5Bosch KGN39KW35BoschAktualna Cena
6LG GBB59WBMZSLGAktualna Cena
7Samsung RB30J3215SSSamsungAktualna Cena
8Haier A3FE635CMJHaierAktualna Cena
9LG GBB60NSFFSLGAktualna Cena
10Hitachi R-BG410PRU6X (GBK)HitachiAktualna Cena

Pełna lista duży, szerokich lodówek…->

Lodówka kilkudrzwiowa

Lodówki kilkudrzwiowe (zwane też French Door) mają zamrażalnik w dolnej części i mogą zawierać troje, czworo, a nawet pięcioro drzwi. To również pojemne i wygodne w użytkowaniu urządzenia.

Lodówka z kostkarką do lodu i dystrybutorem wody

Zarówno lodówki jedno – jak i wielodrzwiowe mogą być wyposażone dodatkowo w kostkarkę do lodu lub/i w dystrybutor wody. Funkcja kostkarki przyda się każdemu, kto zużywa dużo lodu do napojów. Wystarczy uruchomić przycisk i mamy gotowy lód, w kostkach lub kruszony. Stanowi to znaczne ułatwienie, gdyż nie trzeba pamiętać o zalewaniu wody do pojemników. Z kolei dystrybutor wody pozwala na stały dostęp do czystej, schłodzonej i przefiltrowanej wody. Warto wiedzieć, że większość lodówek z kostkarką i dystrybutorem wody wymaga podłączenia do sieci wodnej, choć istnieją też modele, które mają wbudowane pojemniki, które trzeba jednak co jakiś czas napełniać wodą.

Nowoczesne systemy w dużych lodówkach

Lodówka Candy
Lodówka Candy
Nowoczesne, duże lodówki często wyposażone są w funkcje i systemy, które pozwalają na uzyskanie bardziej higienicznych warunków chłodniczych oraz podnoszą komfort ich użytkowania. Za godne uwagi można uznać następujące funkcje:

  • No Frost – zapobiega osadzaniu się lodu i szronu na ściankach lodówki; dzięki temu nie ma konieczności jej rozmrażania.
  • Komora świeżości – szuflada w chłodziarce, w której panuje najniższa temperatura.
  • Uszczelnienie CoolSafe – pozwala na zaoszczędzenie energii.
  • System AdaptTech – analizuje nasze przyzwyczajenia związane z otwieraniem lodówki i na chwilę przed jej „spodziewanym” otwarciem obniża temperaturę, by zachować stałe warunki chłodnicze dla produktów.
  • Regulacja temperatury w poszczególnych szufladach.

Klasa energetyczna lodówki

W naszych domach najczęściej mamy wiele urządzeń zużywających energię elektryczną, dlatego warto, zwłaszcza kupując duże sprzęty, zwrócić uwagę na ich pobór prądu. W przypadku urządzeń chłodniczych informację na ten temat znajdziemy na etykiecie energetycznej. O czym świadczy dana klasa energetyczna? Klasa energetyczna mówi nam, ile prądu zużywa dane urządzenie w odniesieniu do ustalonej przez przepisy UE normy. Klasa A oznacza, że lodówka zużywa zaledwie 55% normy, a każdy plus przy literze A to kolejne 10% mniej zużycia energii elektrycznej.

Producenci i cena dużych lodówek

Większość producentów lodówek ma w swojej ofercie także lodówki duże. Należą do nich takie firmy jak Samsung, Bosch, Gorenje, Amica, Beko, Whirlpool czy LG. Tania duża lodówka to koszt około 1400 złotych. Najdroższe urządzenia tego typu mogą osiągać cenę nawet 20 000 złotych. Warto zapoznać się z aktualnymi rankingami i sprawdzić, które lodówki mają najlepsze opinie wśród użytkowników.

Duże lodówki o wysokości 200 – 209 cm Aktualna cena
Duże lodówki o szerokości 61 – 69 cm Aktualna cena
<<< Lodówka do wina | Lodówka turystyczna >>>