Lodówka bez zamrażalnika

Lodówka bez zamrażalnika Liebherr K 2330
Lodówka bez zamrażalnika Liebherr K 2330
Choć w większości przypadków w domowym gospodarstwie znajduje zastosowanie lodówka z zamrażarką, istnieją sytuacje, gdy lodówka bez zamrażalnika jest lepszym rozwiązaniem. Komu może być przydatne takie urządzenie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jak dbać o taki sprzęt?

Komu przyda się lodówka bez zamrażalnika?

Chłodziarki bez zamrażalnika często stanowią wyposażenie lokali gastronomicznych. Służą one do przechowywania produktów wykorzystywanych na bieżąco, a prócz tego kupowane są osobno zamrażarki. Samą chłodziarkę rzadziej kupuje się do domu. Zwykle wtedy od razu warto zaopatrzyć się w osobną zamrażarkę, w której można przechowywać zapasy, na przykład mrożone mięso, warzywa lub owoce.

Jaką lodówkę bez zamrażalnika wybrać i kupić?

W zależności od potrzeb i możliwości lokalowych, możemy wybrać lodówkę bez zamrażalnika wolnostojącą lub do zabudowy. Lodówki wolnostojące można znaleźć zarówno klasyczne, białe, czarne lub w kolorze INOX, jak i designerskie, kolorowe lub o wyszukanych kształtach, na przykład samochodu. Zaletą chłodziarek do zabudowy jest fakt, iż zajmują one niewiele miejsca – można je ukryć w meblach kuchennych (lodówka podblatowa).

Lodówki bez zamrażalnika – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Pozycja Nazwa lodówki Producent Cena lodówki
1Samsung RR39M7320S9/EOSamsungAktualna Cena
2Zanussi ZRA40100WAZanussiAktualna Cena
3Samsung RR39M7145S9SamsungAktualna Cena
4Electrolux ERF4116AOXElectroluxAktualna Cena
5Zanussi ZRA 25100 WAZanussiAktualna Cena
6Siemens KS36FPI30SiemensAktualna Cena
7Gorenje R6191DWGorenjeAktualna Cena
8Gorenje R6191DXGorenjeAktualna Cena
9Liebherr K 2330LiebherrAktualna Cena
10Whirlpool SW8AM2YWRWhirlpoolAktualna Cena

Pełna lista lodówek bez zamrażarki…->

Temperatura w lodówkach bez zamrażarki

W chłodziarkach bez zamrażalnika panuje temperatura od 2 do 8 stopni Celsjusza. Mogą one jednak również posiadać specjalną komorę mrożącą, w którym temperatura waha się pomiędzy -2 a 0 stopni Celsjusza.

Klasa energetyczna lodówki

Chłodziarki to urządzenia, które działają 24 godziny na dobę, dlatego podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, jak dużo energii zużywają. Najbardziej oszczędne chłodziarki bez zamrażalnika to sprzęt oznaczony A+++, A++ i A+. Producenci podają wysokość rocznego zużycia energii przez lodówkę na załączonych etykietach.

Lodówki bez zamrażarki A+ Aktualna cena
Lodówki bez zamrażarki A++ Aktualna cena

Dodatkowe funkcje

Jak wszystkie nowoczesne urządzenia AGD, również lodówki bez zamrażalnika mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje zwiększające komfort ich użytkowania. Należą do nich między innymi:

 • System Antyfinger Print, zapobiegający zostawianiu brzydkich plam po odciskach palców na drzwiach lodówki; cenny zwłaszcza w przypadku lodówek w srebrnym kolorze.
 • System delikatnego domykania drzwi,
 • System no frost (zapobiega osadzaniu się szronu i lodu),
 • Tryb automatycznego odszraniania,
 • System Coolflow, wyrównujący temperaturę powietrza w środku.

Hałas

Lodówka bez zamrażalnika Zanussi ZRG16605WA
Lodówka bez zamrażalnika Zanussi ZRG16605WA
Nasze mieszkania zwykle wyposażone są w wiele urządzeń elektrycznych, z których większość emituje hałas. Lodówka to sprzęt, który słyszymy właściwie bez przerwy, dlatego warto zadbać o to, by wybrać możliwie najcichszy model. Lodówki wydają dźwięki na poziomie od 36 do 44 dB. Sprzęty z funkcją no frost mogą w początkowym okresie użytkowania (pierwszych kilka miesięcy) wydawać dodatkowo dźwięki przypominające stuki i trzaski. Z kolei z chłodziarki z systemem automatycznego rozmrażania mogą nas dochodzić dźwięki skraplającej się wody. Warto tu dodać, że lodówka będzie pracować tym głośniej, im więcej włożymy do niej produktów.

Wymiary i pojemność

Wśród lodówek bez zamrażalnika znajdziemy najczęściej modele niewysokie, od 50 cm do 130 cm, choć zdarzają się także chłodziarki o standardowej wysokości 180 cm. Szerokość takich sprzętów wynosi zwykle od 55 cm do 60 cm. Lodówki bez zamrażarki mogą mieć pojemność od 125 do 400 litrów.

Lodówki bez zamrażarki 54 – 56 cm Aktualna cena
Lodówki bez zamrażarki 57 – 59 cm Aktualna cena
Lodówki bez zamrażarki 60 cm Aktualna cena

Korzystanie z lodówki

Jak korzystać z lodówki, by służyła nam jak najdłużej i zużywała jak najmniej prądu? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Warto unikać zbyt częstego otwierania drzwi lodówki, gdyż w ten sposób unikamy niepotrzebnej straty energii. Z tego samego powodu nie należy też pozwolić, by drzwi lodówki pozostawały zbyt długo otwarte i lepiej nie wkładać do niej gorących potraw i napojów. Nie powinno się też wkładać do lodówki zbyt dużej ilości produktów. Ustawiając temperaturę chłodziarki zadbajmy o to, by nie była niższa niż jest to konieczne.

Zapach w lodówce

Jednym z największych problemów w korzystaniu z lodówki jest niemiły zapach, który czuć po jej otwarciu. Zapachy produktów przechowywanych w chłodziarce łączą się ze sobą, tworząc nieprzyjemną mieszankę. Można temu jednak zaradzić poprzez stosowanie kilku prostych zasad:

 • Półki i ścianki w lodówce przed włożeniem do niej produktów przecieramy szmatką nasączoną sokiem z cytryny.
 • Wszystkie produkty, zwłaszcza takie, które mają intensywny zapach, przechowujemy w zamkniętych pojemnikach.
 • Stosujemy pochłaniacz zapachów, jaki można kupić w sklepie lub wstawiamy do środka małe naczynie z sodą oczyszczoną.

Producenci i cena lodówek bez zamrażalnika

Do najpopularniejszych producentów lodówek bez zamrażalnika należą firmy Beco, Candy, Electrolux, Whirlpool i Liebherr. Minilodówkę można już kupić za cenę 200 złotych, natomiast lodówki o dużej pojemności czy designerskie mogą kosztować nawet 6 tysięcy.

Lodówki bez zamrażarki Beko Aktualna cena
Lodówki bez zamrażarki Electrolux Aktualna cena
Lodówki bez zamrażarki Gorenje Aktualna cena
Lodówki bez zamrażarki Siemens Aktualna cena
Lodówki bez zamrażarki Zanussi Aktualna cena
| Lodówka dwudrzwiowa Side By Side >>>

Lodówka bez zamrażalnika - 3 komentarze

 1. El_Dzik

  Lodówka bez zamrażalnika przyda się również w małych mieszkaniach z mikro kuchniami, kiedy po prostu nie ma miejsca, na większy model z zamrażarką. Bez problemu idzie takie urządzenia znaleźć, sprzedaje je i Amica i Samsung.

 2. Jolka

  Mam małe mieszkanko i taka lodówka była najlepszym dla mnie rozwiązaniem. Wybrałam Beco i jak na razie nie narzekam. W brew pozorom jest bardzo pojemna.

 3. Asia

  Dla mnie samej taka lodóweczka jest idealna. Kupiłam na allegro jakiś rok temu lodówkę Samsung i nie mogę na nić narzekać. Pracuje cichutko, dobrze mrozi, więc same plusy.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *