Lodówka do wina

Lodówka na wino Klarstein
Lodówka na wino Klarstein
Lodówka do wina (winiarka, szafka na wino) pozwala na zachowanie optymalnych warunków do przechowywania wina. W przeciwieństwie do lodówek na napoje, które mają za zadanie po prostu utrzymywać niską temperaturę produktów, winiarki wyposażone są tak, by warunki w niej panujące były jak najbardziej zbliżone do tych, jakie panują w piwnicach do przechowywania najlepszych i najdroższych win.

Lodówka do wina – pojemność i wymiary

Większość producentów podaje zarówno wymiary swoich lodówek do wina, jak i ich pojemność w litrach i średnią ilość butelek, jaka może się w nich zmieścić. Jako wyznacznik stosuje się butelkę Bordeaux o pojemności 75 cl. Na rynku znaleźć można winiarki przeznaczone do przechowywania kilku butelek, ale najczęściej wybierane modele to te na około 30 sztuk (dostępne są też lodówki do wina na kilkaset sztuk, zwykle kupowane przez restauratorów). Dodatkowo można zakupić stojaki do ustawienia wewnątrz.

Jaką lodówkę do wina wybrać i kupić?

Lodówka do wina to rodzaj szafki, najczęściej z przeszklonymi drzwiami i specjalnymi półkami wykonanymi z drewna lub stalowego drutu. Podobnie jak lodówki do żywności, w sklepach spotkać można zarówno winiarki wolnostojące, jak i do zabudowy, także podblatowe. W zależności od tego, w jakim celu służyć nam ma chłodziarka do wina, wybierzemy jej rodzaj:

 • Do dojrzewania wina w idealnych warunkach przeznaczona jest specjalna winiarka do dojrzewania win (ang. aging wine cabinet),
 • Jeśli część kolekcji win ma dojrzewać, a część pozostawać gotowa do podania, warto wybrać winiarkę wielofunkcyjną (ang. multi – purpose wine cabinet),
 • Urządzenie, w którym można przechowywać butelki wina gotowe do podania to winiarka użytkowa (ang. service wine cabinet).

Lodówki i chłodziarki do wina – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Pozycja Nazwa chłodziarki Producent Cena chłodziarki
1Hyundai HY-VIN18DZHyundaiAktualna Cena
2Hyundai HY-VIN12AHyundaiAktualna Cena
3Haier WS59GAEHaierAktualna Cena
4MPM 117-CW-46MPMAktualna Cena
5BERG BRGSW40LBERGAktualna Cena
6Candy CCVB30CandyAktualna Cena
7Camry CR8068CamryAktualna Cena
8Hyundai HY-VIN12BHyundaiAktualna Cena
9Haier WS30GAHaierAktualna Cena
10Climadiff CLE18ClimadiffAktualna Cena

Pełna lista lodówek i chłodziarek do wina…->

Ustawienie butelek

Leżakowanie wina wymaga specjalnego ułożenia butelek – odpowiednią pozycję zapewniają przeznaczone do tego półki. Bukiet wina rozwija się, jeśli pozbawimy je dostępu tlenu, dlatego korek do butelki powinien być całkowicie szczelny. Aby zapewnić takie warunki, korek musi przez cały czas stykać się z winem, w przeciwnym razie mógłby wyschnąć i „wpuścić” powietrze.

Temperatura

Winiarka Bomann
Winiarka Bomann
Chłodziarki do wina to urządzenia, które przede wszystkim zapewniają odpowiednią dla wina temperaturę. Wina czerwone powinno się przechowywać w temperaturze od 14 do 18°C, białe od 10 do 12°C, a musujące wymagają zachowania temperatury około 5°C. Winiarki najczęściej pozwalają na regulację temperatury:

 • Lodówki do wina z jedną strefą temperatury wykorzystują grawitację: chłodniejsze powietrze jest na dole (odpowiednie dla białego wina), natomiast cieplejsze na górze (dla wina czerwonego),
 • Chłodziarki do wina z wydzielonymi strefami, w których stosuje się wymuszony obieg powietrza – urządzenie może zapewniać nawet 6 różnych stref temperatury,
 • Winiarki do długoterminowego przechowywania wina.

Warto wiedzieć, że strefa, w której panuje temperatura 10 – 14°C panuje w najlepszych podziemnych piwnicach. Dojrzewanie wina nabiera szybszego tempa w temperaturze powyżej 12°C, a zwalnia poniżej tej temperatury.

Wilgotność

Odpowiednia temperatura to nie jedyny warunek, jaki musi być spełniony, by zapewnić optymalne warunki do przechowywania wina. Średnia wilgotność w winiarce powinna przekraczać 50%. Zbyt niska wilgotność może spowodować wyschnięcie korka i parowanie wina. Z kolei wilgotność powyżej 80% , choć nie zaszkodzi samemu trunkowi, może spowodować, że od butelki odklei się etykieta. Dobra lodówka do wina utrzymuje wilgotność pomiędzy 50 a 75% i jednocześnie zabezpiecza przed wytwarzaniem się wody, w której mogą rozwinąć się bakterie. Najlepsza atmosfera wewnątrz winiarki często osiągana jest dzięki obecności filtra węglowego, który zapewnia wentylację, reguluje wilgotność i eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Zaciemnienie

Światło nie sprzyja odpowiedniemu przechowywaniu wina – przyspiesza jego dojrzewanie, zmienia smak i zapach, powodując wytwarzanie się związków siarki. Powoduje to nabieranie przez wino niepożądanego „smaku światła”. Lodówki do wina powinny zapewniać całkowitą ciemność przechowywanym trunkom lub – jeśli wyposażone są w szklane drzwi, szkło to powinno mieć filtr UV.

Zabezpieczenie przed wibracjami

Wibracje czy jakiekolwiek ruchy to kolejne czynniki, które mogą szkodzić naszej kolekcji win. Nawet niewielkie drgania mogą zniszczyć ich smak i doprowadzić do niepożądanego rozwarstwienia się naturalnych osadów. Choć młode wina są bardziej odporne na takie czynniki, stare wina – które przecież są najlepsze – mogą nieodwracalnie utracić smak. Dlatego też lodówki do wina wyposażane są w obudowę z systemem tłumienia drgań.

Lodówka do wina – dodatkowe funkcje

Chłodziarki do wina, jak wszystkie nowoczesne urządzenia chłodnicze, wyposażane są w wiele doskonałych funkcji i udogodnień, które podnoszą komfort ich użytkowania, a przede wszystkim zapewniają idealne warunki do przechowywania.

 • Oświetlenie LED, które nie powoduje nagrzewania się powietrza, daje doskonałe światło i jest tańsze w eksploatacji,
 • Wyświetlacz elektroniczny pozwalający na regulację temperatury i wilgotności oraz odczyt parametrów,
 • Zabezpieczenie przed dziećmi,
 • Uchylne półki,
 • Automatyczne domykanie drzwi.

Użytkowanie

Chcąc zapewnić optymalne warunki przechowywania dla wina, trzeba jednocześnie zadbać o to, by odpowiednio użytkować winiarkę. Najlepiej ustawić ją z dala od działania promieni słonecznych i systemów grzewczych, a także od oleju opałowego i farb, których intensywny zapach może zaszkodzić winu.

Producenci i cena lodówek do wina

Do producentów winiarek należą takie firmy jak Hyundai, Profi Cook, Brandt, Bomann czy Camry. Tania lodówka do wina może kosztować już niewiele ponad 400 złotych, natomiast większe osiągają cenę 1200 złotych. Urządzenia kupowane do restauracji to już koszt nawet kilku tysięcy. Przed zakupem winiarki dobrze jest poznać opinie innych użytkowników. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi rankingami, które jednocześnie ułatwią porównanie cen.

Lodówki i chłodziarki do wina Liebherr Aktualna cena
Lodówki i chłodziarki do wina Candy Aktualna cena
Lodówki i chłodziarki do wina Smeg Aktualna cena
<<< Lodówka do zabudowy | Duża lodówka >>>