Lodówka energooszczędna

Lodówka energooszczędna Samsung
Lodówka energooszczędna Samsung
Agencja Rynku Energii przeprowadziła badanie, które wykazało, że około 28% energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym pochłaniają chłodziarko – zamrażarki. Dlatego też producenci sprzętów chłodniczych starają się oferować urządzenia o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na prąd. Czym powinna się charakteryzować lodówka energooszczędna i jaka jej klasa będzie dla nas najlepsza?

Co oznacza klasa energetyczna lodówki?

Klasa energetyczna lodówki określa, jaką ilość energii zużywa ona w odniesieniu do normy określonej przez Unię Europejską. Klasa energetyczna opisywana jest przy pomocy liter od A do G, przy czym klasa A, A+, A++ i A+++ to urządzenia najbardziej energooszczędne, a urządzenia o klasie G to sprzęty pochłaniające największą ilość energii (jak na przykład lodówki do wina). Lodówka A zużywa 55% normy europejskiej, lodówka A+ zużywa 45% ustalonej normy, lodówka A++ 35%, a lodówka A+++ zaledwie 25% normy.

Jaką lodówkę energooszczędną wybrać i kupić?

Decydując się na lodówkę energooszczędną, warto wiedzieć, ile można zaoszczędzić dzięki takiemu urządzeniu, dlatego proponujemy pewne porównanie. Na przykład lodówka o pojemności 250 litrów zużywa średnio na rok:

  • Klasa A – 320 kWh
  • Klasa A+ – 260 kWh
  • Klasa A++ – 200 kWh

Przyjmując, że 1kWh kosztuje 0,60 zł, łatwo wyliczyć, że rocznie zapłacimy za prąd w przypadku lodówki klasy A – 192 zł, lodówki klasy A+ – 156 zł i lodówki klasy A++ – 120 złotych.

Lodówki energooszczędne A+++ – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Dodatkowe funkcje zwiększające oszczędność energii

Osoby, którym zależy na dodatkowej oszczędności energii powinny zwrócić uwagę na specjalne funkcje, które to umożliwiają. Jedną z nich jest opcja Holiday (Eco), dzięki której zamrażarka działa normalnie, a chłodziarka utrzymuje temperaturę około 13 ºC (tak zwany tryb stand – by). Jest to szczególnie przydatna funkcja w momencie, gdy wyjeżdżamy na przykład na wakacje. Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędność energii jest też system Soft Close, domykający drzwi urządzenia. Można też spotkać na rynku lodówki wyposażone w sygnał świetlny lub dźwiękowy, alarmujący, że pozostawiono niedomknięte drzwi. Funkcją pozwalającą na zaoszczędzenie energii jest też system No – Frost, przeciwdziałający powstawaniu szronu i lodu w zamrażarce.

Lodówka energooszczędna i nowoczesne technologie

Prócz technologii, które mają zapewniać mniejsze zapotrzebowanie na energię, w nowoczesnych lodówkach znajdziemy także wiele rozwiązań technicznych, które mają zwiększyć komfort ich użytkowania, a także zapewnić optymalne warunki do przechowywania produktów. Do rozwiązań takich należą między innymi:

  • System AdaptTech – „rozpoznający” zwyczaje użytkowników, dzięki czemu na chwilę przed spodziewanym otwarciem lodówki podwyższa temperaturę wewnątrz o 1 – 2ºC, by zapobiec jej nagłemu skokowi.
  • System IonAir – rozprowadzający jonizowane powietrze we wnętrzu lodówki. Dzięki temu panuje w niej równa temperatura, a warunki są bardziej higieniczne.
  • Szuflady: Xtreme Freze, ZeroZone i FreshZone, zapewniające optymalne warunki do przechowywania wybranych produktów.
Lodówki energooszczędne A+++ z No-Frost Aktualna cena
Lodówki energooszczędne A+++ bez No-Frost Aktualna cena

Eksploatacja lodówki

Lodówka energooszczędna Amica
Lodówka energooszczędna Amica
W oszczędzaniu energii mają też swój udział sami użytkownicy, ponieważ pobór prądu lodówki zależy też od jej eksploatacji. O co warto zadbać?

  • Ustawiamy lodówkę z dala od źródeł ciepła.
  • Nie wkładamy do lodówki gorących potraw.
  • Jeśli nie mamy lodówki z funkcją No – Frost, trzeba pamiętać o regularnym jej rozmrażaniu.
  • Dbamy o to, by drzwi lodówki były jak najkrócej otwarte.

Energooszczędne zamrażarki

Do zamrażarek stosuje się takie same oznaczenia klas energetycznych, jak do lodówek. Najbardziej energooszczędne będą więc analogicznie: zamrażarka A+, A++ i A++. Pobór energii zamrażarek jest oczywiście większy, na przykład najbardziej popularna zamrażarka skrzyniowa może pobierać aż do 700 kWh rocznie.

Producenci i cena lodówek energooszczędnych

Producenci lodówek energooszczędnych tacy jak Bosch, Samsung, Amica, Beko czy Liebherr mają dobre opinie wśród użytkowników. Ceny takich urządzeń są bardzo zróżnicowane i zależą od pojemności, zastosowanych nowoczesnych technologii, jak również od designu. Małe, klasyczne, tanie lodówki energooszczędne, na przykład o pojemności 50 l, można kupić już za 300 złotych. Większe chłodziarko – lodówki mogą stanowić wydatek rzędu nawet 20 000 złotych.

Lodówki energooszczędne A+++ Samsung Aktualna cena
Lodówki energooszczędne A+++ Bosch Aktualna cena
Lodówki energooszczędne A+++ Liebherr Aktualna cena
<<< Lodówka retro | Lodówka jednodrzwiowa >>>