Lodówka jednodrzwiowa

Lodówka jednodrzwiowa Zanussi ZRA40100WA
Lodówka jednodrzwiowa Zanussi ZRA40100WA
Lodówka jednodrzwiowa to doskonałe rozwiązanie dla małych rodzin lub singli. Nowoczesne lodówki tego typu wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji i systemów, które znacznie podnoszą komfort ich użytkowania i zapewniają bardziej higieniczne warunki przechowywania produktów spożywczych. Jaka lodówka jednodrzwiowa jest najlepsza? Która ma dobre opinie? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem i aktualnymi rankingami popularności.

Chłodziarka czy chłodziarko – zamrażarka?

Lodówkę jednodrzwiową możemy kupić w postaci chłodziarki lub chłodziarko – zamrażarki. Pierwszy typ urządzenia sprawdzi się w przypadku użytkowników spędzających niewiele czasu w kuchni lub też takich, którzy mogą pozwolić sobie na dodatkowy zakup dużej zamrażarki (szufladowej lub skrzyniowej). Temperatura wewnątrz chłodziarki mieści się w granicach od +2 do +8°C, choć można też spotkać na rynku modele wyposażone w komorę niskich temperatur, od -2 do 0°C. W chłodziarko – zamrażarkach jednodrzwiowych zamrażalnik stanowi oddzielna komora zamykana dodatkowymi drzwiczkami.

Jaką lodówkę jednodrzwiową wybrać i kupić?

Nie jesteśmy już obecnie skazani na zakup białej lodówki. Urządzenie to może stanowić prawdziwą ozdobę całej kuchni i podkreślać jej kolorystykę i styl. Prócz standardowych białych lodówek czy lodówek do zabudowy, znajdziemy też na rynku urządzenia chłodnicze w kolorach czarnym, czerwonym, zielonym, beżowym, czy zielonym. Dużą popularnością cieszą się też lodówki z frontem w kolorze srebrnym (inox). Ponadto, doskonałym elementem dopełniającym styl kuchni mogą być lodówki w stylu retro, które – choć z zewnątrz do złudzenia przypominają urządzenia z filmów amerykańskich z lat sześćdziesiątych – od wewnątrz są naszpikowane nowoczesnymi systemami technologicznymi.

Lodówki jednodrzwiowe – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Klasa energetyczna lodówki

Lodówka to urządzenie, które pracuje 24 godziny na dobę, dlatego rozsądnym wydaje się wybór urządzenia, które będzie miało jak najmniejszy pobór energii elektrycznej. Producenci urządzeń AGD, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują lodówki o wysokich klasach energetycznych. Oznaczane są one na etykiecie energetycznej literami od G (największe zużycie energii) do A+++ (najmniejsze zużycie energii). Klasa energetyczna mówi nam, ile prądu zużywa dany sprzęt w odniesieniu do normy ustalonej przez przepisy Unii Europejskiej. Lodówki klasy A zużywają 55% normy, a każdy plus (+) przy literze A oznacza o 10% mniej zapotrzebowania na energię.

Lodówki jednodrzwiowe A+ Aktualna cena
Lodówki jednodrzwiowe A++ Aktualna cena
Lodówki jednodrzwiowe A+++ Aktualna cena

Głośność lodówki

Lodówki starego typu nie dawały o sobie zapomnieć zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Obecnie najnowsze urządzenia chłodnicze nie straszą już głośnym, nagłym burczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że mają one o wiele bogatsze wyposażenie elektroniczne od swoich poprzedniczek: wentylatory, agregaty czy niezależne obiegi powietrza, które również mogą emitować pewien poziom hałasu. Przyjmuje się, że lodówki emitujące dźwięki na poziomie poniżej 40 dB to ciche urządzenia, natomiast hałas 65 dB szkodzi zdrowiu, dlatego nie warto decydować się na tak głośne urządzenie, nawet za kusząco niską cenę. O poziomie głośności emitowanym przez lodówkę dowiemy się z etykiety energetycznej; informacja taka znajduje się w jej prawym dolnym rogu.

Lodówka jednodrzwiowa – dodatkowe funkcje

Lodówka jednodrzwiowa Smeg FAB5LNE
Lodówka jednodrzwiowa Smeg FAB5LNE
Nowoczesne lodówki jednodrzwiowe często wyposażone są w podobne dodatkowe funkcje, jakie spotkać można także w modelach dwu –, trzy –, czy czterodrzwiowych. Należą do nich między innymi:

  • System No – Frost, zapobiegający osadzaniu się lodu i szronu w zamrażalniku i zwalniający nas z konieczności rozmrażania urządzenia,
  • System AdaptTech, analizujący częstotliwość otwierania lodówki i obniżający temperaturę wewnątrz o 1 – 2°C na chwilę przed „spodziewanym” otwarciem, by utrzymać stałe warunki chłodnicze,
  • System IonAir, rozprowadzający jonizowane powietrze w całym wnętrzu chłodziarki, zapewniając doskonałe warunki chłodnicze i bardziej higieniczne przechowywanie żywności.
  • Komora zero i komora świeżości, zapewniające odpowiednie warunki do przechowywania konkretnych produktów żywnościowych.

Producenci i cena lodówek jednodrzwiowych

Lodówki jednodrzwiowe mają w swojej ofercie tacy producenci jak Samsung, Amica, Bosch, Beko, Liebherr, Wirlpool, LG, Polar czy Electrolux. Mała lodówka, na przykład o pojemności 40 litrów, kosztuje około 400 złotych. Najdroższe, designerskie modele, mogą kosztować nawet ponad 10 000 złotych.

Lodówki jednodrzwiowe Amica Aktualna cena
Lodówki jednodrzwiowe Beko Aktualna cena
Lodówki jednodrzwiowe Electrolux Aktualna cena
Lodówki jednodrzwiowe Gorenje Aktualna cena
<<< Lodówka energooszczędna | Lodówka bezszronowa No Frost >>>