Lodówka bezszronowa No Frost

Lodówka No Frost Amica
Lodówka bezszronowa No Frost Amica
System No Frost to obecnie w większości lodówek standardowe wyposażenie, jednak wciąż powstaje pytanie: czy warto dopłacić za posiadanie takiego systemu? Jaką przewagę ma lodówka No Frost (bezszronowa) nad urządzeniami pozbawionymi tego systemu? Czy ma jakieś wady? Na te i inne nurtujące użytkowników pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak działa system No Frost?

System No Frost opiera się na odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Ciepłe powietrze usuwane jest z wnętrza lodówki, a na jego miejsce wdmuchiwane jest chłodne i suche powietrze. Szron i lód, które tworzą się w lodówce, zbierają się w specjalnej komorze, w której są one rozmrażane i usuwane. Dzięki takiemu obiegowi powietrza w lodówce utrzymuje się odpowiednia temperatura i wilgotność, a na wewnętrznych ściankach nie ma śladu lodu ani szronu.

Jaką lodówkę No Frost wybrać i kupić?

System No Frost stosuje się już w większości lodówek, a są to:

  • Chłodziarki z zamrażalnikiem i bez zamrażalnika,
  • Lodówki do zabudowy,
  • Lodówki jednodrzwiowe, side – by – side i kilkudrzwiowe,
  • Chłodziarki i chłodziarko – zamrażarki stylizowane na retro.

Ranking bezszronowych lodówek NoFrost

Rodzaje systemów No Frost

System No Frost może być zastosowany w różnych kombinacjach:

  • No Frost – działa tylko w chłodziarce,
  • Semi No Frost – działa tylko w zamrażarce,
  • Full No Frost (Frost Free) – działa zarówno w komorze chłodziarki, jak i zamrażarki. Wykorzystuje się w nim dwa obiegi powietrza, dzięki czemu zapachy z obu komór nie przenikają się, a produkty zbyt szybko nie wysychają,
  • Low Frost – dzięki temu systemowi lód i szron osadzają się w dużo mniejszym stopniu, dlatego rozmrażanie przebiega łatwo i szybko.

Zalety systemu No Frost

Główną zaletą zastosowania systemu No Frost w lodówce jest fakt, iż takiego urządzenia nie trzeba rozmrażać. Dzięki takiej technologii ogranicza się też tworzenie pleśni i ulatnianie się nieprzyjemnych zapachów. Trzeba jednak dodać, że chłodzenie w lodówce No Frost odbywa się w trybie suchym, dlatego warto zabezpieczyć przechowywaną w niej żywność przed wysuszeniem, owijając ją w folię spożywczą. Wielu jednak producentów oferuje lodówki bezszronowe ze specjalnymi komorami, w których panuje większa wilgotność. Przed zakupem warto sprawdzić opinie użytkowników, którzy mają lodówkę bezszronową, jednak w większości przyznają oni, że brak konieczności rozmrażania lodówki jest dużym udogodnieniem.

Lodówki bezszronowe NoFrost Side-by-Side Aktualna cena
Lodówki bezszronowe NoFrost jednodrzwiowe Aktualna cena
Lodówki bezszronowe NoFrost bez zamrażalnika Aktualna cena

Dodatkowe szuflady

Dodatkowe szuflady pozwalają na przechowywanie konkretnych produktów spożywczych bez narażania ich na nadmierne wysuszenie. Jedną z takich szuflad jest tak zwana komora (szuflada) ZeroZone, w której panuje temperatura 0°C, najlepsza do przechowywania mięsa, ryb czy owoców morza. Kolejnym udogodnieniem może być szuflada FreshZone, gdzie panuje najniższa w lodówce temperatura. Podobne zastosowanie mają szuflady Chef Zone czy CoolSelect Zone.

Klasa energetyczna lodówki No Frost

Lodówka No Frost Samsung
Lodówka No Frost Samsung
Klasa energetyczna lodówki oznaczona jest na etykiecie energetycznej, jaką znaleźć możemy przy każdym urządzeniu chłodniczym. Określa ona stopień zużycia energii w odniesieniu do normy ustalonej przez przepisy Unii Europejskiej. Najmniej energooszczędne urządzenia będą oznaczone literą G, natomiast najbardziej energooszczędne – literą A. Klasa energetyczna A oznacza, że dane urządzenie zużywa zaledwie 55% wyznaczonej normy. Każdy plus (+) dodany przy literze to o 10% mniej zużywanej energii.

Lodówki z No-Frost A+ Aktualna cena
Lodówki z No-Frost A++ Aktualna cena
Lodówki z No-Frost A+++ Aktualna cena

Głośność lodówki bezszronowej

Lodówki bezszronowe, wyposażone w nowoczesne systemy technologiczne, mogą emitować pewien hałas, jednak w porównaniu z urządzeniami starszego typu, są one ciche. O poziomie hałasu, jaki emitują, dowiemy się z etykiety energetycznej – jego wartość podana jest w dolnym prawym rogu. Cicha lodówka może emitować hałas w wysokości około 40 dB. Urządzenia o poziomie hałasu 65dB są zbyt głośne i mogą szkodzić naszemu zdrowiu.

Producenci i cena lodówek No Frost

Producenci lodówek bezszronowych cieszący się obecnie największą popularnością to Samsung, Beko, Bosch, Indesit, Liebherr czy Whirlpool. Tania lodówka No Frost kosztuje około 1200 złotych, natomiast najdroższe modele mogą kosztować nawet 8000 złotych.

Lodówki z No-Frost Beko Aktualna cena
Lodówki z No-Frost Bosch Aktualna cena
Lodówki z No-Frost Electrolux Aktualna cena
Lodówki z No-Frost Samsung Aktualna cena
<<< Lodówka jednodrzwiowa | Lodówka z kostkarką do lodu >>>