Lodówka podblatowa

Lodówka podblatowa firmy Candy
Lodówka podblatowa firmy Candy
Niewielkich rozmiarów, dyskretna, a jednocześnie zapewniająca doskonałe chłodzenie i – najczęściej również – mrożenie. Lodówka podblatowa to urządzenie, które nie odbiega jakością od innych chłodziarek czy chłodziarko – zamrażarek. Można ją „ukryć” w zabudowie lub po prostu wstawić pod blat.

Dla kogo lodówka podblatowa?

Lodówka pod blat to dobre rozwiązanie dla osób prowadzących jedno – lub dwuosobowe gospodarstwo domowe oraz takich, które najczęściej jadają posiłki poza domem. Także dla tych, dla których gotowanie jest przykrą koniecznością, w związku z czym nie robią dużych zapasów. Lodówki podblatowe dobrze sprawdzają się w małych kuchniach i aneksach kuchennych. Często też wybierane są przez właścicieli hoteli czy pensjonatów jako wyposażenie do pokoi dla gości.

Jaką lodówkę podblatową wybrać i kupić?

Za lodówki podblatowe można uznać także zwykłe, niskie lodówki wolnostojące, w których odkręca się ich górą część. Dzięki temu można je przymocować do blatu. Ponadto oczywiście możemy też znaleźć w sklepach lodówki podblatowe przeznaczone specjalnie do zabudowy. Warto wiedzieć, że nawet jeśli mają takie same wymiary, jak lodówki wolnostojące, to ich pojemność będzie mniejsza ze względu na konieczność umieszczenia jej w kasecie do zabudowy.

Chłodziarka podblatowa – wymiary i pojemność

Chłodziarki podblatowe produkowane są w wysokościach od 51 do 85 centymetrów. Ich pojemność waha się w granicach od 40 do 130 litrów. Jeśli chłodziarka dodatkowo wyposażona jest w zamrażalnik, stanowi on jej wewnętrzną część i otwierany jest małymi drzwiczkami. Umiejscowiony jest na górze. Jego pojemność wynosi zwykle 11 – 18 litrów.

Energooszczędna lodówka pod blat

Jak wszystkie nowoczesne sprzęty AGD, lodówkę pod blat możemy zakupić w wersji energooszczędnej. Klasa energetyczna oznaczona jest na etykiecie energetycznej dołączonej do nowej lodówki. Najmniej energii zużywają sprzęty oznaczone symbolem A+++, przy czym klasy A++ i A+ również uznaje się za wysoce energooszczędne.

Co to oznacza w praktyce?

Przepisy Unii Europejskiej ustalają normę zużycia energii przez urządzenia elektryczne. Oznaczenie A mówi nam, że lodówka zużywa zaledwie 55% określonej normy. Każdy + przy literze A to o 10% mniej zużycia prądu.

Wentylacja lodówki

Lodówka wolnostojąca w naturalny sposób wentylowana jest niemal z każdej strony. Inaczej sprawy się mają, jeśli mówimy o lodówce podblatowej, do zabudowy. Aby zapewnić odpowiednią wentylację naszemu urządzeniu, musimy pamiętać o tym, że wymaga ono więcej przestrzeni, która zapewni ujście emitowanego ciepła. Od góry, od dołu i po bokach powinno się zostawić tyle odstępu, by zapewnić co najmniej 200 cm2 powierzchni na przepływ powietrza.

Przydatne funkcje

Lodówka podblatowa firmy MPM
Lodówka podblatowa firmy MPM
Choć ze względu na ograniczoną ilość miejsca, lodówka podblatowa nie jest zwykle tak bogato wyposażona, jak większe modele chłodziarko – zamrażarek, to jednak warto wiedzieć, na jakie udogodnienia możemy liczyć.

A to kilka najlepszych funkcji:

  • Oświetlenie ledowe,
  • Zmiana kierunku otwierania drzwi,
  • Automatyczne odszranianie,
  • System No Frost, dzięki któremu nie trzeba rozmrażać lodówki (zapobiega osadzaniu się kryształków lodu i szronu na ściankach wewnętrznych),
  • Uszczelki antybakteryjne.

Pod blatem w kuchni można też zabudować zamrażarkę.

Zamrażarka podblatowa

Nie każdy ma wystarczająco dużo miejsca w piwnicy, by postawić w niej dużą, skrzyniową zamrażarkę ( i nie każdy jej potrzebuje). Jeśli jednak w kuchni zmieści się u nas pod blatem zamrażarka, na pewno będzie to duże ułatwienie – potrzebne mrożonki będą zawsze pod ręką. Zamrażarki takie wyposażone są w półki (szklane lub z drutu) lub też w szuflady, także przezroczyste.

Producenci i cena lodówek podblatowych

Producenci, których lodówki podblatowe cieszą się dużą popularnością, to między innymi Beko, Candy, Whirlpool, Bosch, Electrolux czy Amica. Tania lodówka pod blat może kosztować nawet 300 złotych. Najdroższe mogą osiągać cenę nawet 3000 złotych.

Zapraszamy do zapoznania się z rankingami, w których zamieściliśmy produkty, mające najlepsze opinie wśród użytkowników. Pozwalają one na wygodne porównanie cen u poszczególnych sprzedawców.

<<< Lodówka z zamrażalnikiem | Mała – mini lodówka >>>