Lodówka turystyczna

Lodówka turystyczna firmy Indel
Lodówka turystyczna firmy Indel
Lodówka turystyczna może znacznie zwiększyć nasz komfort podróżowania. Bez względu na model, jaki wybierzemy, zapewnia chłodne (lub gorące) napoje i potrawy, nawet w największe upały. Jakie lodówki turystyczne znajdziemy w sklepach?

Rodzaje lodówek turystycznych

Lodówki turystyczne podzielić możemy przede wszystkim na urządzenia zasilane prądem lub gazem i urządzenia, które utrzymują temperaturę dzięki specjalnym materiałom lub wkładom. Do lodówek turystycznych zaliczamy więc torby termiczne, lodówki na wkłady chłodzące i lodówki elektryczne (termoelektryczne, sprężarkowe lub gazowe).

Jaką lodówkę turystyczną wybrać i kupić?

Jak wybrać najlepszą lodówkę turystyczną? Rodzaj lodówki, jaki wybierzemy, zależy od tego, do czego będziemy jej potrzebować. Jeśli wystarczy, by nasze produkty spożywcze zachowały swoją temperaturę przez kilka godzin, dobrym rozwiązaniem będzie torba izolacyjna lub lodówka na wkłady. Z kolei lodówka termoelektryczna doskonale sprawdzi się wtedy, gdy potrzebujemy zarówno funkcji chłodzenia, jak i podgrzewania. Taka lodówka jest też najlepsza do przechowywania masła, wędlin czy napojów. Jeśli natomiast potrzebujemy urządzenia, które zapewni nam mrożenie kostek lodu i stałe schładzanie produktów, konieczny będzie zakup lodówki absorpcyjnej (gazowej) lub kompresorowej.

Lodówki turystyczne – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Lodówki elektryczne

Lodówki elektryczne można podzielić na termoelektryczne, kompresorowe (sprężarkowe) i gazowe (absorpcyjne). Wszystkie te urządzenia łączy fakt, iż mogą być zasilane z sieci lub gniazda zapalniczki samochodowej. Lodówki elektryczne mogą wyglądem przypominać pojemniki na wkłady lub też standardowe lodówki, jakie mamy w kuchni.

Lodówki turystyczne 12/230 V DC/AC Aktualna cena
Lodówki turystyczne 12/230 V Gazowe Aktualna cena

Torby termiczne (izotermiczne)

Torby takie najczęściej wykonane są z płótna lub poliestru, przy czym od wewnątrz wyściełane są aluminium, które zapobiega wymianie cieplnej z otoczeniem. Jeśli chcemy, by torba spełniła swoje zadanie, to jest by utrzymywała temperaturę włożonych do niej produktów, musimy je wpierw schłodzić (lub ogrzać, w zależności od potrzeb). Torby termiczne utrzymują ciepło przez około godzinę, a chłód – nawet kilka godzin. Ich pojemność waha się w granicach 15 – 20 litrów.

Lodówka turystyczna na wkłady chłodzące

Lodówki turystyczne na wkłady chłodzące to szczelnie zamykane, plastikowe lub metalowe pojemniki z uchwytem. Od wewnątrz izolowane są styropianem lub pianką poliuretanową. Przed włożeniem do niej produktów należy zamrozić w zamrażarce wkład, który będzie utrzymywał niską temperaturę (nawet do 12 godzin). Wkłady powinno kłaść się na włożone produkty, gdyż chłodne powietrze kumuluje się na dole, a cieplejsze utrzymuje się u góry. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch wkładów i położenie jednego na dole, drugiego u góry. Pojemniki na wkłady chłodzące zwykle mają pojemność 25 – 30 litrów.

Lodówki turystyczne z wkładami chłodzącymi Aktualna cena

Lodówki termoelektryczne

To tanie w eksploatacji i ekologiczne urządzenia, które pozwalają na utrzymywanie zarówno ciepła, jak i zimna. Mogą zachowywać temperaturę o 7 – 20 C poniżej temperatury otoczenia. Zwykle modele takie mają pojemność około 30 litrów.

Lodówki kompresorowe

Lodówki kompresorowe działają na takiej samej zasadzie jak lodówki, które stoją w naszej kuchni. Czynnik chłodniczy stanowi w nich sprężony gaz. Są wydajne i oszczędne w użytkowaniu, choć dość drogie, dlatego najczęściej wybierają je osoby, które korzystają z nich niemal bez przerwy, na przykład kierowcy tirów czy właściciele jachtów. Lodówki sprężarkowe wyposażone są w funkcję zamrażania i mogą zapewnić temperaturę nawet – 20°C. Ich pojemność wynosi zwykle 30 – 50 litrów.

Lodówki na gaz

Czynnikiem chłodzącym w lodówkach na gaz (absorpcyjnych) jest amoniak. To urządzenia wydajne, choć dość drogie, dlatego podobnie jak lodówki kompresorowe, stosuje się je zwykle w tirach, kamperach i na jachtach. Najczęściej spotykana pojemność lodówek na gaz to około 30 – 50 litrów.

Dodatkowe wyposażenie lodówek turystycznych

Lodówka turystyczna firmy Camry
Lodówka turystyczna firmy Camry
Kupując lodówkę turystyczną warto zwrócić uwagę, czy została wyposażona w dodatkowe funkcje, które niekiedy mogą znacznie ułatwić ich użytkowanie. Na jakie udogodnienia można liczyć?

  • Cyfrowe sterowanie temperaturą,
  • Wyświetlacz LCD,
  • Przełącznik 12/24 V,
  • Zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora,
  • Kontrolki chłodzenia lub grzania (w lodówkach termoelektrycznych).

Producenci i cena lodówek turystycznych

Wśród producentów lodówek turystycznych dobre opinie mają takie firmy jak Waeco, Severin, Dometic, Iceberg, Hyundai, Campingaz czy Camry. Torby izolacyjne są tanie, kosztują od 10 do 100 złotych. Lodówka na wkłady mrożące może kosztować od 30 do 700 złotych. Lodówki termoelektryczne stanowią wydatek w wysokości od 200 do 700 złotych. Najdroższe urządzenia tego typu to lodówki absorpcyjne i kompresorowe – kosztują od 1000 do nawet 3000 złotych. Przegląd aktualnych rankingów ułatwi porównanie cen.

Lodówki turystyczne Campingaz Aktualna cena
Lodówki turystyczne Waeco Aktualna cena
Lodówki turystyczne Kamai Aktualna cena
<<< Duża lodówka | Wymiary lodówek >>>