Lodówka wolnostojąca

Lodówka wolnostojąca firmy Liebherr
Lodówka wolnostojąca firmy Liebherr
Lodówka nie jest już obecnie sprzętem, który służy po prostu do przechowywania żywności, która może się szybko psuć. Nowoczesne rozwiązania, jakie możemy spotkać w tego rodzaju urządzeniach, sprawiają, że pełnią one niekiedy wiele funkcji: spiżarni, kostkarki do lodu, dystrybutora wody czy minibarku. Lodówka wolnostojąca to najczęściej wybierany przez użytkowników model. Która lodówka jest najlepsza? Jakie może mieć funkcje i udogodnienia? Co wybrać: samą chłodziarkę (zobacz, jakie są możliwości), czy chłodziarko – zamrażarkę (a tutaj jej rodzaje)?

Lodówka wolnostojąca – z zamrażalnikiem czy bez?

Choć w warunkach domowych najlepiej sprawdza się lodówka z zamrażarką, wiele rodzin decyduje się na zakup samej chłodziarki, jednocześnie dokupując zamrażarkę skrzyniową, pozwalającą na przechowywanie dużej ilości zapasów. Jest to obecnie rozwiązanie godne uwagi, zwłaszcza że wiele chłodziarek bez zamrażalnika jest wyposażona w komory, w których panuje temperatura zbliżona do tej w zamrażalnikach (od -2 do 0 stopni Celsjusza). Pozwala to na delikatne zamrożenie produktów, które chcielibyśmy mieć pod ręką.

Jaką lodówkę wolnostojącą wybrać i kupić?

Choć wiele osób wybiera do swojej kuchni lodówki jednodrzwiowe, dużą popularnością cieszą się też urządzenia side – by – side (dwudrzwiowe) i czterodrzwiowe, typu French door. Oba rodzaje chłodziarek zapewniają wygodny dostęp do produktów na półce i najczęściej są bardzo pojemne.

Lodówki wolnostojące – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Pojemność i wymiary

Lodówki wolnostojące dostępne są w wielu pojemnościach i wymiarach. Biorąc pod uwagę wysokość, szerokość i głębokość lodówek(w centymetrach), standardowe wartości to na przykład:

 • 170 x 60 x 65, pojemność chłodziarki 186 l, zamrażarki 66 l,
 • 185 x 60 x 64, pojemność chłodziarki 219 l, zamrażarki 66 l,
 • 190 x 60 x 65, pojemność chłodziarki 225 l, zamrażarki 90 l,
 • 200 x 59 x 64, pojemność chłodziarki 258 l, zamrażarki 92 l,
 • 201 x 60 x 65, pojemność chłodziarki 301 l, zamrażarki 112 l.

Na polskim rynku znaleźć też jednak można lodówki wolnostojące o mniej typowych wymiarach – na przykład małe chłodziarko – zamrażarki o wymiarach 51 x 47 x 44 i pojemności chłodziarki 46 l i zamrażarki 4 l.

Dodatkowe funkcje

Jak wspomniano we wstępie, nowoczesne lodówki spełniają obecnie wiele dodatkowych funkcji. Mogą być one wyposażone w kostkarkę do lodu (spójrz, jakie to modele) czy dystrybutor wody. Ponadto, koneserów win i cygar zapewne zainteresuje fakt, że można kupić specjalne lodówki na wino czy na cygara. Coraz bardziej popularne stają się też tak zwane minibarki, chłodziarki przeznaczone do przechowywania napojów.

Lodówki wolnostojące z kostkarką do lodu Aktualna cena
Lodówki wolnostojące no frost Aktualna cena

Co oznacza klasa energetyczna?

Lodówka wolnostojąca firmy Samsung
Lodówka wolnostojąca firmy Samsung
Na etykietach załączonych przez producenta znajdziemy oznaczenia mówiące o klasie energetycznej lodówki. Klasa energetyczna informuje o tym, ile dana lodówka zużywa prądu w odniesieniu do określonej normy ustalonej przez Unię Europejską. Norma ta jest uniwersalna i stosują ją wszyscy producenci. Najbardziej energooszczędne urządzenia mają klasę energetyczną A+++, natomiast urządzenia, które zużywają najwięcej prądu, to sprzęty oznaczone klasą G (na przykład lodówki do przechowywania wina).

 • Urządzenia o klasie energetycznej A zużywają poniżej 55% normy europejskiej, a każdy plus (+) oznacza zużycie o 10% mniej,
 • Urządzenia o klasie energetycznej B zużywają od 55% do 75% ustalonej normy,
 • Urządzenia o klasie energetycznej F zużywają od 120% do 150% normy,
 • Urządzenia o klasie energetycznej G zużywają powyżej 150% normy europejskiej.
Lodówki wolnostojące A++ Aktualna cena
Lodówki wolnostojące A+++ Aktualna cena

Zastosowane technologie

Nowoczesne chłodziarko – zamrażarki mogą być wyposażone w wiele funkcji, które ułatwiają ich użytkowanie i sprawiają, że warunki panujące wewnątrz są bardziej higieniczne.

 • System No Frost – poprzez wymuszony obieg powietrza usuwa wilgoć z wnętrza lodówki. Dzięki temu w zamrażalniku nie osadza się szron ani lód i można go łatwo wyczyścić. Sprawdź, jakie jeszcze lodówki wyposażone są w ten system.
 • System AdaptTech –monitorując częstotliwość otwierania lodówki, reguluje wysokość temperatury (obniża ją na chwilę przed „spodziewanym” otwarciem drzwi). Zapewnia w ten sposób optymalne warunki chłodnicze.
 • IonAir z systemem Multiflow 360 ° – jonizowane powietrze rozprowadzane jest równomiernie we wnętrzu, zapewniając stałą temperaturę.
 • Szuflada ZeroZone – panuje w niej temperatura 0 stopni Celsjusza, idealna do przechowywania mięsa, ryb i owoców morza.
 • Szuflada FreshZone – pojemnik o najniższej w chłodziarce temperaturze.
 • Szuflada Xtreme Freeze – pozwala na szybkie zamrożenie w skrajnie niskich temperaturach. Produkty zamrożone w ten sposób zachowują swój naturalny smak i składniki odżywcze.

Producenci i cena lodówek wolnostojących

Producenci, których urządzenia cieszą się największą popularnością, to Amica, Samsung, Beco, Bosch, Whirlpool, LG, Polar, Liebherr i Electrolux. Mała lodówka może być stosunkowo tania i kosztować zaledwie nieco ponad 300 złotych. Ceny większych urządzeń zaczynają się powyżej tysiąca złotych, a najdroższe, designerskie i naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, mogą przekraczać nawet cenę 10 000 zł.

Lodówki wolnostojące Amica Aktualna cena
Lodówki wolnostojące Beko Aktualna cena
Lodówki wolnostojące Bosch Aktualna cena
Lodówki wolnostojące Electrolux Aktualna cena
Lodówki wolnostojące Samsung Aktualna cena
<<< Kolorowe lodówki | Lodówka retro >>>