Mała – mini lodówka

Mała lodówka firmy Hyundai
Mała lodówka firmy Hyundai
Mała – mini lodówka to urządzenie, które w wielu przypadkach może okazać się niezbędne. Choć spełnia dokładnie takie same funkcje, jak sprzęty o standardowych wymiarach, może się od nich różnić wyposażeniem i ilością dodatkowych udogodnień. Obecnie furorę robią duże lodówki, co najmniej dwudrzwiowe, jednak nie zawsze potrzebna jest nam chłodziarka o aż tak dużych rozmiarach.

Zacznijmy więc od pytania:

Komu może się przydać mała – mini lodówka?

Lodówka o niewielkich gabarytach świetnie sprawdzi się w małych kuchniach czy aneksach kuchennych. Ponadto, jako wyposażenie w pokojach hotelowych, pensjonatach czy domkach letniskowych. To także doskonałe urządzenie do biura. Małe lodówki są dość proste w budowie, jednak – jak w przypadku większości urządzeń AGD, spotkać można różne ich typy.

W niniejszym artykule postaramy się więc odpowiedzieć na pytanie:

Jaką małą – mini lodówkę wybrać i kupić?

Małe lodówki często kupowane są z myślą o wykorzystaniu do zabudowy. Najczęściej spotykane chłodziarki tego typu to lodówki do zabudowy podblatowe. Dobrym (i efektownym) rozwiązaniem są też sprzęty, które można zabudować na większej wysokości – dzięki temu są bardzo wygodne w użytkowaniu. Prócz tego oczywiście dostępne są lodówki wolnostojące. Wszystkie małe lodówki są jednodrzwiowe.

Jakie rozmiary małych chłodziarek są dostępne? Jaka jest najmniejsza lodówka?

Zobaczmy:

Wymiary i pojemność

Pojemność małych lodówek mieści się w granicach 40 – 100 litrów. Zwykle są to same chłodziarki, choć znaleźć też można małe lodówki z zamrażalnikiem (z wydzieloną wewnątrz komorą z oddzielnymi drzwiczkami). Zamrażarka taka może mieć pojemność od 5 do 10 litrów. Standardowa wysokość małych lodówek nie przekracza 85 cm, głębokość to najczęściej 46 – 64 cm, a szerokość 45 – 60 cm.

Wyposażenie

Mała lodówka firmy Luxpol
Mała lodówka firmy Luxpol
Na wyposażeniu małych lodówek najczęściej znaleźć możemy podstawowe elementy. Dotyczy to także najdroższych lodówek – ilość miejsca na dodatki jest tu przecież znacznie ograniczona.

Co składa się na wyposażenie małych – mini lodówek?

  • Dwie szklane półki,
  • Pojemnik na jajka,
  • Szuflada na owoce i warzywa,
  • Półki na drzwiach,
  • Uszczelki przeciwbakteryjne.

W małych lodówkach nie stosuje się systemu No – Frost. Rozmrażanie odbywa się tu automatycznie lub też manualnie.

Klasa energetyczna małej lodówki

Klasa energetyczna określa stopień zużycia prądu przez dane urządzenie. Informację na ten temat znajdziemy na karcie energetycznej dołączonej do lodówki. Najmniej energii zużywają lodówki o klasie A+++, jednak małe lodówki najczęściej spotyka się w klasie A+ lub A++.

Co oznaczają te symbole?

Lodówki w klasie A zużywają 55% normy ustalonej przepisami Unii Europejskiej, a każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużytej energii. Małe lodówki zużywają więc najczęściej 45 – 34% ustalonej normy.

Mała lodówka turystyczna

Małą lodówkę, jak wspomniano powyżej, można z powodzeniem wykorzystywać na wakacjach, na przykład w domkach letniskowych. Jak jednak zapewnić sobie dobre urządzenie do chłodzenia, jeśli nie mamy dostępu do prądu?
Tu z pomocą przyjdą nam lodówki turystyczne. Mogą być one zasilane prądem, jednak umożliwiają też jego pobór z zapalniczki samochodu. Ponadto, znajdziemy też lodówki na gaz oraz takie, które utrzymują temperaturę poprzez wykorzystanie specjalnych wkładów lub materiałów.

Wśród lodówek turystycznych wyróżniamy więc:

  • Torby termiczne
  • Lodówki na wkłady chłodzące
  • Chłodziarki elektryczne, w tym gazowe, sprężarkowe i termoelektryczne.

Które firmy mają w swojej ofercie małe lodówki i jaka jest ich cena?

Spójrzmy:

Producenci i cena małych – mini lodówek

Popularni producenci mini lodówek to Amica, Electro – Line, Haier, MPM czy Ravanson. Lodówki turystyczne oferują takie marki jak Severin, Iceberg, Hyundai czy Camry. Najtańsza mała lodówka to koszt około 300 złotych, natomiast najdroższa może kosztować 700 złotych.

Pora teraz na zapoznanie się z konkretnymi modelami przedstawionymi w naszych rankingach. Zawierają one produkty, które mają najlepsze opinie i cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. Dodatkowo, ułatwiają porównanie cen u wielu sprzedawców.

<<< Lodówka podblatowa |